Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Január 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

FATRA MARCH: 6. ročník memoriálu rotmajstra Pavla Dzivého - víťazstvo prináležalo už po štvrtý krát príslušníkovi ZaSKIS


FATRA MARCH: 6. ročník memoriálu rotmajstra Pavla Dzivého - víťazstvo prináležalo už po štvrtý krát príslušníkovi ZaSKIS

V dňoch 23. a 24. augusta 2017 sa pod záštitou Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin uskutočnilo čoraz známejšie podujatie – FATRA MARCH. Tento diaľkový pochod po hrebeni Malej Fatry sa usporadúva na počesť tragicky zosnulého inštruktora výcviku Poddôstojníckej akadémie, rtm. Pavla Dzivého, ktorý zahynul počas expedície v Himalájach.

V stredu, 23. augusta, bol vykonaný briefing pre prihlásených účastníkov v kinosále Základne výcviku a mobilizačného doplňovania Martin. Následne sa účastníci mohli presunúť na cintorín vo Vrútkach, kde sa pri hrobe Pavla Dzivého uskutočnil spomienkový pietny akt.

Vo štvrtok, 24. augusta autobusy prepravili účastníkov na štart v Jánošíkovom dvore v Terchovej, časť Petrová. Na náročnú trať sa tento rok odvážilo postaviť už 75 profesionálnych vojakov, čo svedčí o vzrastajúcej popularite pohodu. Boli vydané ešte posledné upresňujúce a organizačné pokyny a o 05:45 bolo podujatie odštartované.

Prvé ranné lúče pretekárov pohadili v stúpaní na Veľký Rozsutec a z jeho vrcholu sa mohli pokochať rannou hmlou učupenou v malofatranských údoliach. Po náročnom zostupe z Rozsutca, kde sú na viacerých miestach aj istiace reťaze, ich čakala malá odmena v podobe prvej občerstvovacej stanice.

Cez Stoh, Poludňový grúň a Steny pokračuje trasa na hlavný hrebeň Malej Fatry. Hoci tento rok nehrozili tridsiatky, slnko aj tak dosť pripekalo a preverilo zásoby vody pretekárov. Ešte že aj v tomto úseku bola zabezpečená pomoc v podobe občerstvovacieho stanovišťa v Snilovskom sedle.

Trať pokračovala relatívne pohodovým (na horské pomery) charakterom poza Veľký a Malý Kriváň až po Stratenec a Biele Skaly, kde terén začína byť členitý a exponovaný. Vojakov tu čakala ďalšia kontrola na vrchu Suchý. Odtiaľto už len tiahle klesanie popri Chate na Kľačianskej Magure.

V cieli v Turčianskych Kľačanoch bola pre vojakov pripravená kyvadlová doprava do martinských kasární, kde pri čakaní na záverečné večerné vyhodnotenie mohli vykonať osobnú hygienu, najesť sa v jedálni a oddychovať.   

V mužskej kategórii najrýchlejšie absolvoval trasu s dĺžkou 34 km a stúpaním 2600 m už po štvrtý krát npor. Peter Janura, príslušník Základne stacionárnych KIS v Trenčíne, s výsledným časom 5 hodín 42 minút. Medzi ženami bola prvá v cieli voj. 2. stupňa Veronika Platková z 11. Mechanizovaného práporu Martin, s výsledným časom 7 hodín 21 minút. Prvým 3 mužom a 3 ženám diplomy odovzdal zástupca veliteľa ZaVaMD pplk. Róbert Parišek. Kpt. Jozef Václavík, spoluorganizátor diaľkového pochodu a horského ultrabehu Ponitrianska 100, mal pre najrýchlejšieho muža a ženu pripravené poukážky na bezplatnú registráciu. 

Zúčastnení príslušníci základne kpt. Richard Podoba, kpt. Ján Vojtek, kpt. Milan Vavruš, rtm. Tomáš Holec a v neposlednom rade dve ženy – čat. Katarína Jantošová a des. Andrea Kalafútová - opäť dokázali svoju pripravenosť nielen vo svojej odbornosti, ale aj pri prekonávaní fyzicky náročných prekážok.


galeria 1galeria 1galeria 1galeria 1foto 2foto 2foto 2foto 2foto 3

Autor: nrtm. Richard Dobiáš , Foto: ZVaMD Martin - Dátum: 19.09.2017
Čítanosť: 787
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share