Preskocit navigáciuVYHLADÁVANIE

Kalendár udalostí

Predchádzajúci mesiac Nasledujúci mesiac
Apríl 2018
Po Ut St Št Pi So Ne
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Šírenie zdravotnej osvety príslušníkov základne a Smernica o správe registratúry


Šírenie zdravotnej osvety príslušníkov základne a Smernica o správe registratúry
Dňa 27.11.2017 sa v Trenčianskom dome armády konal súbor prednášok venovaných šíreniu zdravotnej osvety a informáciám k novej smernici o správe registratúry.
 
PhDr. Lucia Mičíková oboznámila prednáškou týkajúcou sa prevencie kardiovaskulárnych ochorení o rizikách a prejavoch civilizačných chorôb. Prednáška informovala o faktoroch nezdravého životného štýlu, sprístupňovala najnovšie poznatky z oblasti medicíny, psychológie a zdravej výživy.
 
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne chce takýmto úkonom pôsobiť na postupnú zmenu postojov a návykov pri ochrane a posilňovaní zdravia a formovaní zdravého životného štýlu nielen v radoch profesionálnych vojakov a zamestnancov, ale samozrejme v radoch celej populácie Slovenska.
 
V druhej časti súboru prednášok mjr. Ing. Iveta Korýtková spolu so svojim tímom predstavila zmeny týkajúce sa Smernice o správe registratúry 29/2017, pripomenula hlavné povinnosti a terminológiu zo zákonov 395/2002 a 410/2015 ako aj okrajovo prešla digitalizáciu registratúry a vízie v rámci „projektu eGoverment“.
 
Uvedeným súborom prednášok dostali profesionálny vojaci a zamestnanci informácie, ktoré im môžu pomôcť nielen v pracovnom živote, ale aj v živote mimo práce.
Prednáška PhDr. Lucie Mičíkovej nepriniesla len užitočné informácie, ale pokračovala v ďalšom dni praktickým vyšetrením niektorých príslušníkov základne.
Základné vyšetrenie pozostávalo z vyšetrenia cholesterolu a tukov v krvi, ktorých vysoká hladina spôsobuje upchatie ciev a následne zvyšuje riziko už spomínaných ochorení. Zároveň sa získavali hodnoty glukózy, kedy včasným odhalením jej vysokej hodnoty môžeme predísť cukrovke, ktorá okrem iného spôsobuje zužovanie ciev zásobujúcich srdce a iné orgány. Vyšetrenie pokračovalo meraním tlaku krvi ktorý ak je vysoký, je mimoriadne nebezpečný. Mnohokrát sa dlhú dobu neprejavuje žiadnymi ťažkosťami a dlhú dobu zostáva neliečený. Nasledovalo vyšetrenie tuku v tele, vzhľadom k tomu, že osoby s nadváhou zomierajú na srdcovocievne ochorenia častejšie ako osoby s priemernou hmotnosťou.
V neposlednom rade PhDr. Zlatica MERAVÁ, PhDr. Lucia MIČÍKOVÁ a p.Božena ŠPÁNIKOVÁ, ktoré túto osvetu na základňu priniesli, s každým vyšetreným príslušníkom základne prešli jednotlivé výsledky a zodpovedali na všetky otázky, ktoré im boli položené.
Takéto zamestnania určite neboli poslednými na ktorých základňa získala cenné „know how“ pre pracovný aj civilný život.
Pre profesionálnych vojakov a zamestnancov, ktorí by sa radi zúčastnili obdobnej prehliadky, prípadne by potrebovali zodpovedať otázky týkajúce sa prevencie Kardiovaskulárnych ochorení je možné využiť poradenstvo priamo na pôsobisku Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trenčíne. (Viď. Kontakt nižšie)
 
Kontakt:
Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Trenčíne
Nemocničná 4
91101 Trenčín
Riaditeľka:
MUDr. Ľudmila BUČKOVÁ, MPH
Pracovníčky ktoré u nás vykonávali vyšetrenia:
PhDr. Zlatica MERAVÁ – vyšetrenia 28.11. a 29.11.
PhDr. Lucia MIČÍKOVÁ – prednáška 27.11. a vyšetrenia 29.11
p.Božena ŠPÁNIKOVÁ – vyšetrenia 28.11.


Autor: mjr. Ing. Richard Podoba , Foto: mjr. Ing. Richard Podoba - Dátum: 04.12.2017
Čítanosť: 815
Verzia pre tlač

Skočiť na menu
Share